תרגיל מס’ 3 שאלה 3 delicious on delicious

הקישורית שהוספתי בעניין delicious היא אזהרה למשתמש:

Is Yahoo Shutting Down Del.icio.us? [Update: Del.icio.us Responds]

הבעיה שיש בלשמור דברים במחשב אישי זה אובדן דטה. המחשב נגנב, המחשב קורס, מקבלים וירוס, לוחצים על כתפור לא נכון ו–אופס–הדטה איננה.

אין מנוס — חייבים לגבות. אבל לרוב אנשים מתעצלים ולא עושים גיבוי. נזכרים רק כשיש בעיות במחשב ומאוחר מדי.

ועוד לא דברנו על חולי המחשב שמריצים 3 דפדפנים, שיש להם מחשב אחד במשרד, מחשב אחר בחדר שינה, ושלישי במטבח — וגם סמארטפון או שתיים. (לא שאני מכירה אף אחת כזאת. ממש לא… )

אז מה עושים אם הפיוובוריטים, גם אלה שעלולים להתעלם אם יקרה משהו במחשב וגם אלה שחייב לעשות להם סיכרון כדי שיהיו זמינים מכל מחשב ומכל דפדפן?

Delicious!

ועוד לא דברנו על כל היתרונות האחרים של האתר — אפשרות לשתף אחרים, לחפש גם בלינקים שלך עצמך ושל אחרים, להיות מנויים על תגיות, למיין אתרים לפי התגיות שנתנו להם, וכד’ וכד’.

ממש גן עדן עלי אדמות.

ובגן עדן תמיד יש–

 


הבעיה העיקרית שיש בשרותים כמו דיליסיוס (והענן בכלל) זו גישה למידע שלך. מה קורה כשאתר חינמי עובר להיות בתשלום מופרז? מה קורה (כמו שקרה לי בעבודה) כשמנהל הפרוייקט לא קורא תנאי האתר נכון, חושב שאחרי תקופת נסיון של גירסה מתקדת אפשר לרדת לסוג שירות פחות טוב, ובסוף מתברר שלא — זה או לשלם או לאבד גישה למידע שהיית בענן? (אבדנו את הגישה, ועד היום — חודשיים אחרי–אני מנסה לשחזר כל מה שהעלינו ל salesforce.com)

או, כמו השמועות והפניקה מסביב לdelicious בדצמבר האחרון — מה אם השירות לא רווחי וסוגרים אותו? משתמשים ותיקים של השירות פשוט לא ידעו מה לעשות עם עמצם. לגבות ולקוות לטוב? לעבר לשירות אחר? (אישית, כל לינק שאני רוצה לשמור לאורך זמן אני שמה גם בdelicious וגם ב diigo, ליתר ביטחון.)

אנחנו לומדים המון על היופי שבweb2.0, אבל כבר היינו בסרט הזה. אלו שהיו ברשת לפני 25 שנה זוכרים את כל ה BBS שהיו חינם, חוץ ממחיר שיחה.  ולפני 10 שנים — שלום geocities ו AOL Home — לאן נעלמתם? חברות אינטרנט הם חברות למטרת רווח. הם לא נותנים לנו פלטפורמה לבלוגים ומקום איחסון תמונות ואפשרות לראות כל השטויות שחברים שלנו עושים כי הם אוהבים אותנו. וברגע ששירות לא משרת את בbottom line, היא בסכנת הכחדה.

הענן הוא “הדור הבא.” הוא זמין מכל מקום, מכל מחשב. הוא לא מבחין בין windows למק ללינוקס לjolicloud לקרום OS. אפילו יש דיבורים שמחשבים כבר לא צריכים דיסק קשיח. אבל מאד חשוב לזכור שדטה שיוצא משליטתנו נמצא בשליטה של מישהו אחר, ולגוף הזה לא תמיד יש אותו האינטרס כמו שיש לנו. הכלל שתמיד היה קיים נשאר בתוקפו: חייבים לגבות כל דבר חשוב.

ולוקאלי –לא רק בגיבוי בענן.

 

 

 

Advertisements

Tags: , ,

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s


%d bloggers like this: